Hakkında

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi ve Atatürk Kültür Merkezi, kuruldukları günden bu yana Türk dili, tarihi ve kültürü başta olmak üzere sosyal ve beşerî bilimler alanında akademik yayıncılık faaliyeti yürütmektedir.

Söz konusu alanlarda bilimsel yöntemlerle hazırlanan çalışmalar, Kurumumuz tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan Yayın Takip Sistemi (YAYSİS) üzerinden kabul edilmekte, Kurumlarımızın bilim insanlarından oluşan Yayın Komisyonlarınca değerlendirilmekte, akademisyenlere incelenmek üzere gönderilmekte ve hakemlik süreçleri olumlu tamamlananlar yayımlanmaktadır.

Cumhuriyetimizin en köklü kurumlarından olan Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu 90 yıla yakın, Atatürk Kültür Merkezi ile Atatürk Araştırma Merkezi ise 40 yıla yakın bir süredir akademik yayıncılık faaliyeti yürütmektedir.

Alanlarındaki en eski ve köklü dergileri yayınlayan kurumlarımızın bu hizmetini, günümüz teknolojisi ile araştırmacılara daha hızlı ve kolay erişilebilir hale getirmek amacıyla 2020 yılında başlatılan dergilerin müstakil genel ağ sayfası çalışmasının bitirilmesiyle dergilere erişim kolaylaştırılmıştır. AYK Dergi Dizini ile kurumlarımıza ait 8 adet derginin tek bir platform üzerinden kamuya sunulmasıyla birlikte akademik bilgiye erişimde araştırmacılarımıza verdiğimiz hizmetlerimize de bir yenisini eklemenin gururunu yaşamaktayız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.